حالت تاریک
  • یکشنبه, 1402/12/06 شمسی | 2024/02/25 میلادی

صلاحیت‌های داوطلبان مجلس خبرگان این هفته اعلام می‌شود

صلاحیت‌های داوطلبان مجلس خبرگان این هفته اعلام می‌شود

فرآیندهای انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در حال انجام است و ۴ بهمن به ایستگاه اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌های داوطلبان می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، دیگر انتخاباتی که کنار رأی‌گیری برای دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در روز جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ برگزار می‌شود، انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری است.

فرآیندهای این انتخابات کنار مراحل انتخابات مجلس شورا طی شد و در بازهٔ زمانی ۱۴ الی ۲۰ آبان‌ماه به‌صورت حضوری ۵۱۰ نفر از واجدین شرایط برای تصدی ۸۸ کرسی نمایندگی یک دورهٔ هشت‌ساله ثبت‌نام کردند.

طبق قانون جدید، دارا بودن مدرک سطح چهار حوزه علمیه و حداقل سن ۴۰ سال شرط ثبت‌نام معیّن شده بود. ۵۲ درصد از داوطلبان، سابقه حضور در این مجلس را دارند و ۶۵ نفر از اعضای فعلی نام‌نویسی کرده‌اند.

ازجمله چهره‌هایی که برای ورود به مجلس خبرگان نام‌نویسی کردند می‌توان به سید احمد خاتمی، سید محمود علوی، محمد امامی کاشانی، محسن قمی، محمدعلی موحدی کرمانی، سید احمد حسینی خراسانی، صادق آملی‌لاریجانی، غلامرضا مصباحی‌مقدم، سید ابراهیم رئیسی و حسن روحانی اشاره کرد.

نکتهٔ دیگر اینکه آیت‌الله احمد جنتی رئیس فعلی مجلس خبرگان رهبری در این دوره از انتخابات این مجلس ثبت‌نام نکرد.

طبق جدول زمان‌بندی، ۴ و ۵ بهمن‌ماهِ پیشرو موعد اعلام مراتب رد صلاحیت به داوطلبان از سوی وزارت کشور و یا فرمانداری‌های حوزه انتخابیه است.

بعدازاین مهلت، ۳ روز زمان تقاضای بررسی مجدد داوطلبان ردصلاحیت‌شده در نظر گرفته‌شده است و درنهایت، اسامی کلیه داوطلبان تأییدشده توسط وزارت کشور و یا فرمانداری‌های حوزه‌ها ۱۹ بهمن اعلام خواهد شد.

بر اساس این گزارش، طبق اعلام ستاد انتخابات کشور ازجمله نوآوری‌ها در این دوره، یکی شدن برگه‌های تعرفه رأی است؛ به‌این‌صورت که رأی‌دهندگان یک برگه تعرفه دریافت خواهند کرد که در بخشی از آن اسامی نامزدهای خبرگان و در بخش دیگر، نامزدهای مجلس شورای اسلامی را می‌نویسند و هر دو بخش را جدا می‌کنند و در دو صندوق مجزا می‌اندازند.

هم‌چنین با موافقت شورای نگهبان و اعلام ستاد انتخابات کشور، در این دوره از انتخابات مجلس شورا و خبرگان رهبری در حوزه‌های انتخابیه رشت و خمام، قم، ملایر و آبادان به‌صورت تمام الکترونیک برگزار خواهد شد.

انتهای خبر/

منبع: تسنیم

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از