حالت تاریک
  • یکشنبه, 1402/12/06 شمسی | 2024/02/25 میلادی

نفت برنت به بشکه‌ای ۷۷٫۲ دلار رسید

نفت برنت به بشکه‌ای ۷۷٫۲ دلار رسید

بازار نفت همچنان نسبت به تأثیر کاهش عرضه اوپک پلاس تردید دارد و از طرفی نگران بدتر شدن وضعیت تقاضا است، هر بشکه نفت خام برنت ۷۷٫۲۷ دلار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، قیمت نفت پس از تجربه ۴ روز متوالی کاهشی، امروز نیز در پایین‌ترین رقم ۵ ماه گذشته قرار دارد.
بازار همچنان نسبت به تأثیرگذار بودن کاهش عرضه اوپک پلاس تردید دارد و از طرفی نگران بدتر شدن وضعیت تقاضا به دلیل چشم‌انداز اقتصادی چین است.
این عوامل سبب شده قیمت نفت دو شاخص متفاوت و یکی افزایشی و دیگری کاهشی باشد.
هر بشکه نفت برنت با ۷ سنت افزایش ۷۷٫۲۷ دلار و هر بشکه نفت خام آمریکا با ۳ سنت کاهش ۷۲٫۲۹ دلار معامله شدند. هر دو شاخص نفتی در معاملات دیروز با کمترین رقم از ۶ جولای به کار خود پایان دادند.
سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک و هم‌پیمانانش موسوم به اوپک پلاس در نشست ۳۰ نوامبر توافق کردند تا به‌طور داوطلبانه حدود ۲٫۲ میلیون بشکه در روز کاهش تولید را در سه ماه نخست ۲۰۲۴ انجام دهند. این رقم شامل کاهش تولید داوطلبانه ۱٫۳ میلیون بشکه‌ای عربستان و روسیه نیز است.
سورو سارکار، سرپرست تیم بخش انرژی بانک DBS گفت، تنها خبر مثبت در ۲ روز گذشته این بوده است که مقامات عربستان و روسیه اعلام کردند، کاهش تولید اوپک پلاس بسته به شرایط حاکم بر بازار می‌تواند در نیمه نخست سال ۲۰۲۴ تمدید یا تعمیق شود.
به گفته تحلیلگران، نگرانی در مورد گسترش درگیری رژیم صهیونیستی و غزه و ایجاد اختلال در عرضه سبب شد تا قیمت نفت مقداری از کاهش قیمت ساعات اولیه معاملات را از دست بدهد.
پریانکا ساچدوا، تحلیلگر ارشد بازار فیلیپ نوا گفت: «بعلاوه، ترس از تشدید احتمالی درگیری اسرائیل و حماس پس‌ازاینکه آمریکا ایران را مسئول حمله به کشتی‌های آمریکایی دانست، دوباره به وجود آمده است.»
بااین‌حال برخی تحلیلگران همچنان نوسانات نزولی را برای قیمت نفت پیش‌بینی می‌کنند.
لئون لی، تحلیلگر بازارهای سی‌ام‌سی در شانگهای می‌گوید: «ممکن است این تغییرات قیمتی فقط یک بازگشت کوتاه‌مدت براثر عوامل فنی بازار باشد و قدرت آن بسیار ضعیف است.»
وی افزود: «در حال حاضر، قیمت نفت وارد یک‌روند نزولی شده است. ما پیش‌ازاین نیز شاهد افزایش ذخایر نفت آمریکا بوده‌ایم و احتمالاً قیمت نفت به زیر ۷۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید.»
درعین‌حال، نگرانی در مورد سلامت اقتصادی چین که می‌تواند تقاضا برای سوخت را در دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان محدود کند، نیز وجود دارد و بر قیمت‌ها تأثیر گذاشته است.
موسسه مودیز در روز سه‌شنبه با اشاره به «افزایش ریسک‌های مربوط به کاهش ساختاری و مداوم رشد اقتصادی میان‌مدت و کوچک‌سازی پیوسته بخش املاک»، چشم‌انداز اعتباری A۱ چین را از باثبات به منفی کاهش داد.
چین قرار است که آمارهای اولیه تجاری ازجمله واردات نفت خام را در روز پنج‌شنبه منتشر کند.

از دیگر عواملی که بر قیمت نفت تأثیر داشت، ذخایر نفت خام و سوخت آمریکا بود که موسسه امریکن پترولیوم اعلام کرد، در هفته منتهی به یک دسامبر افزایش‌یافته است.
آمار رسمی این ذخایر امروز از سوی وزارت انرژی آمریکا منتشر خواهد شد.
بر اساس آمار این موسسه، ذخایر نفت خام ۵۹۴ هزار بشکه افزایش‌یافته است و ذخایر بنزین ۲٫۸ میلیون بشکه و ذخایر فرآورده‌های نفتی نزدیک به ۱٫۹ میلیون بشکه بیشتر شده است.
انتهای خبر/
منبع: فارس

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از