حالت تاریک
  • پنج‌شنبه, 1402/12/10 شمسی | 2024/02/29 میلادی
صباغیان مطرح کرد:

کاهش توان تسهیلات‌دهی در انتظار بانک‌های مستنکف

کاهش توان تسهیلات‌دهی در انتظار بانک‌های مستنکف

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مجلس شورای اسلامی توضیحاتی درباره راهکار مصوب شده در برنامه هفتم برای تنبیه بانک‌هایی که اقدام به اعطای تسهیلات ساخت مسکن نمی‌کنند پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سفیرافلاک، محمدرضا صباغیان بافقی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی، درباره‌ اهمیت تنبیه بانک‌هایی که تسهیلات ساخت مسکن اعطا نمی‌کنند، اظهارداشت: دولت برای مقابله با نقدینگی موجود در کشور درصدد اجرای اقداماتی است که این اقدامات منجر به عدم اعطای تسهیلات ساخت و خرید مسکن به مردم شده است.

وی افزود: بسیاری از بانک‌ها به همین دلیل جلوی پرداخت تسهیلات را می‌گیرند و این وام‌ها را اعطا نمی‌کنند و با استفاده از این بهانه به سمت حوزه‌هایی پرسودتر و بنگاه‌داری می‌روند.

نماینده‌ مجلس عنوان کرد: در همین راستا در برنامه‌ هفتم توسعه مقرر شد بانک مرکزی بانک‌هایی که اقدام به اعطای تسهیلات ساخت مسکن نمی‌کنند را جریمه کند، در قانون جهش تولید مسکن هم این مسئله قید شد که بانک‌هایی که ۲۰ درصد از تسهیلات خود را صرف اعطای وام ساخت و خرید مسکن نمی‌کنند باید ۲۰ درصد جریمه شوند.

صباغیان بیان کرد: اما این موضوع به نتیجه‌ای نرسید و به همین دلیل در برنامه هفتم توسعه مصوب شد بانک‌هایی که ۲۰ درصد از تسهیلات خود را در این حوزه صرف نکنند توان تسهیلات‌دهی آنها از طریق کاهش اعتبار پایین بیاید و در مقابل این اعتبار به بانک‌های دیگر اعطا شود.

نماینده مجلس یازدهم تصریح کرد: با توجه به این شرایط این بانک‌ها توان تسهیلات‌دهی‌شان پایین بیاید و به بانک‌هایی که در این حوزه عملکرد موفقی داشته‌اند اعتبارات بیشتری اهدا شود، سیستم تشویق و تنبیه در کشور اجرایی می‌شود. 

صباغیان با بیان اینکه این اقدام ممکن است بانک‌ها را پای کار تسهیلات‌دهی در حوزه‌ ساخت مسکن بیاورد، خاطرنشان کرد: اما این تبصره در بودجه‌ ۱۴۰۳ قید نشده که ما در مجلس تلاش می‌کنیم این بند را نیز قید کنیم.

وی گفت: عدم اعطای تسهیلات ساخت مسکن برای مردم مشکلات زیادی به وجود آورده و باید از تمام راهکارهای لازم بهره ببریم تا بتوانیم بانک‌ها را مجبور به تسهیلات‌دهی کنیم.

صباغیان ادامه داد: کاهش توان تسهیلات‌دهی بانک‌ها و کاهش اعتبار آن‌ها باعث خواهد شد که به فکر تغییر رویه و اعطای تسهیلات بیفتند. باید مجلس و دولت در این راستا با یکدیگر همراه و همگام باشند تا بتوانیم بخشی از مشکلات مردم برای ساخت مسکن را حل کنیم.

انتهای خبر/

منبع: دانا

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از