حالت تاریک
  • چهارشنبه, 1402/09/15 شمسی | 2023/12/06 میلادی
یادداشت؛

حفظ انقلاب منوط به پاسداشت «جمهوریت» و «اسلامیت»

حفظ انقلاب منوط به پاسداشت «جمهوریت» و «اسلامیت»

حفظ انقلاب اسلامی با حفظ اسلامیت و جمهوریت میسر است و نظام مقدس اسلامی برای حفظ این دو اساس مهم، اهرم‌هایی را به‌خوبی در نظر و به تصویب رسانده است.

به گزارش سفیرافلاک، حفظ انقلاب اسلامی با حفظ اسلامیت و جمهوریت میسر است. نظام مقدس اسلامی برای حفظ این دو اساس مهم و دو رکن رکین، اهرم‌هایی را به‌خوبی در نظر و به تصویب رسانده است.

حفظ اسلامیت نظام به خاطر وجود بی‌بدیل ولایت‌فقیه در رأس نظام و مسئولیت ذاتی شورای نگهبان به دست می‌آید. مصوباتی که از مجلس شورای اسلامی می‌گذرد به شورای نگهبان عرضه می‌شود فقهای محترم شورا، آن را برکلیات اسلام عرضه و حقوقدان‌های محترم هم آن را بر قانون اساسی عرضه می‌کنند و اگر لایحه مصّوب با اسلام و قانون اساسی مغایرت داشته باشد آن را عودت می‌دهند. وجود تشخیص مصلحت و در رأس ولی‌فقیه باعث شده است که کوچک‌ترین بن‌بستی در نظام ولائی به وجود نیاید.

بنابراین از حیث اسلامیت نظام. کوچک‌ترین مشکل و معضلی وجود ندارد؛ و در بستر تاریخ انقلاب اسلامی این جمع فخیم و فرهیخته همواره ضامن بقاء اسلامیت نظام بوده و خواهد بود.

حفظ اسلامیت نظام روشن و تعریف‌شده است. ولی حفظ جمهوریت نظام یعنی حفظ حضور مردم در تمام صحنه‌ها از حساسیت بالایی برخوردار است. قوام و استحکام نظام بستگی به حضور اعتقادی مردم دارد. علل محدثه و به وجود آورنده‌ نظام را به‌حق سه چیز داشته‌اند: مذهب – رهبری الهی و مردم. علل مبقیه، مانایی و ماندگاری انقلاب اسلامی هم به خاطر این سه چیز است. خدای‌نخواسته ایجاد خلل دریکی از این سه ضلع موجب خسارات جبران‌ناپذیر می‌شود که خدای تعالی آن روز را نیاورد. مواضع امام و حضرت آقا نیز نسبت به اسلامیت و جمهوریت نظام کاملاً روشن است. بعد از دوم خرداد که نرخ مشارکت سیاسی به ۸۵% رسید یعنی ۸۵% مردم پای صندوق‌های رأی آمدند. حال بگذریم از نفوذی‌هایی که می‌خواستند مشارکت سیاسی بالای مردم را اهرمی علیه ارزش‌های انقلاب اسلامی قرار دهند. در آن فضای سیاسی بعضی از طرفداران آقای ناطق از آقا خواستند که از اختیارات رهبری استفاده و انتخابات را باطل کند. ولی آقا در دفاع از جمهوریت نظام قاطعانه در مقابل آن‌ها ایستاد.

قبل از دوم خرداد بعضی‌ها می‌خواستند ریاست جمهوری را به خاطر سردار سازندگی مادام‌العمر کنند. ولی آقا دست رد به سینه آن‌ها زد و جمهوریت نظام در آن مقطع تاریخی حفظ شد.

در جریان انتخابات ۱۳۸۸ریاست جمهوری، باز بقایای طرح ریاست جمهوری مادام‌العمر. انتخابات با مشارکت سیاسی بالا را برنتافتند. و می‌خواستند انتخابات به نفع آن‌ها باطل شود و به ریش حضور گسترده جمهور(مردم) بخندند. باز حضرت آقا قاطعانه در مقابل آن‌ها ایستاد؛ و آن‌ها هم ناجوانمردانه چند ماه تهران را امنیتی کردند و موجب خسارات فوق تصوری شدند؛ و الآن در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی گاهی به نعل می‌زنند و گاهی مسمار و می‌خواهند با هماهنگی آنور آبی‌ها نرخ مشارکت سیاسی را پایین بیاورند و مردم را دل سرد کنند که خدای‌نخواسته پای صندوق‌های رأی نیایند.

اینجاست که باید هیئت‌های نظارت شورای نگهبان و هیئت‌های اجرایی وزارت کشور حساسیت بیشتری به خرج بدهند که کسانی که از صافی شورای  نگهبان رد می‌شوند اطمینان صد درصد به آراء خود داشته باشند؛ و می‌دانیم به لطف خدا این اطمینان در سطح عموم حاصل است؛ و مردم به کوری چشم بدخواهان انقلاب اسلامی با حضور پررنگ خود در پای صندوق‌های رأی دشمنان قسم‌خورده را مأیوس و نومید خواهند کرد.

ولی در بعضی از شهرهای بیش‌ازحد سیاسی بعضاً شنیده‌شده که افراد تند موقعیت‌شناس. بدون اینکه حریم شورای محترم نگهبان را لحاظ کنند. می‌خواهند بعضی از کاندیداهای محترم که حضورشان موجب دلگرمی می‌شود و نرخ مشارکت را به سهم خود بالا می‌برند از صندوق‌های رأی بترسانند. بیانیه گام دوم انقلاب با محوریت جوان و با رویکرد عدالت‌طلبی توسط امام خامنه‌ای بیان‌شده است این سلایق شخصی که حاکی از بی‌مسئولیتی افراد محدود و معدودی است برنمی‌تابد. انتخابات به فرموده حضرت آقا حق‌الناس است و حق‌الناسی که قابل جبران نیست.

به نظر می‌رسد تاکنون دو گروه به شورای نگهبان جفا کرده‌اند:۱- افرادی که نسبت به انقلاب اسلامی از حیث اعتقادی، اخلاقی و سیاسی زاویه پیدا می‌کردند و شورای نگهبان بر اساس مسئولیت ذاتی خود عذر آن‌ها را می‌خواست و یا بعضاً می‌خواستند در صندوق‌های رأی دخل و تصرف انجام دهند باز شورای نگهبان جلو آن‌ها را می‌گرفت که مصادره به مطلوب نکنند. آن‌ها هم به‌عنوان انقلابی مواضع تندی می‌گرفتند به‌طوری‌که امام فرمودند: «معلوم نیست در زمان مشروطیت این‌گونه به فقها توهین شده باشد.» جفای این گروه به شورای نگهبان در تاریخ ثبت است.

۲- گروه دومی که در قالب دفاع از شورای نگهبان سلایق شخصی را در حین نظارت اعمال می‌کنند و پای شورای محترم نگهان می‌نویسند و حریم این شورای خدوم که حفظ اسلامیت و جمهوریت نظام درگرو حفظ این بزرگان است، رعایت نمی‌کنند، جفاکار هستند؛ و به لطف خدا تعداد این افراد مسئولیت نشناس اندک است. و خطر این اندک برای حریم زدایی از این نهاد مقدس بسیار است.

آری حفظ انقلاب اسلامی تعارف‌بردار نیست؛ و همه مسئولیم به مسئولیت الهی که از حاصل و نتیجه خون هزاران شهید گلگون‌کفن که یکی از آن‌ها شهید حاج قاسم است، دفاع همه‌جانبه بکنیم و جان خود را مثل این شهید والامقام در دفاع از رهبر الهی در طبق اخلاص بگذاریم و برای حفظ جان خود از جان آقا چشم‌پوشی نکنیم. «وَلایرغَبوا باَنفُسِهِم عَن نَفسِهِ» توبه/۱۲و (نباید) برای حفظ جان خویش از جان (رهبران الهی) چشم بپوشند.

به لطف خدای منان محبوبیت امام و آقا محبوبیت رسول خدا(ص) را تداعی می‌کند. مشرکین مکه زمانی که میزان عشق و علاقه مسلمان‌ها را به رسول اکرم(ص) مشاهده کردند گفتند: مسلمان‌ها (صباه) هستند یعنی مسلمان‌ها واله و شیدای محمد هستند. انقلابیون پرشمار نسبت به امام و آقا صباه و شیدا هستند و نباید با حرکات نسنجیده ضربه‌ای براین شیدایی بخورد؛ و بصیرت بالای مردم مانع این خطر است؛ و این عشق و علاقه ضامن بقای انقلاب اسلامی و بسترساز قیام جهانی آقا امام زمان(عج) است. باید همه بگوش باشیم و ارزش‌ها را خرج خود و جریان خود نکنیم و به خاطر یک دستمال، قیصریه را به آتش نکشیم.

انتهای خبر/

نویسنده: محمدکرم ساعدپور

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از