حالت تاریک
  • شنبه, 1402/12/12 شمسی | 2024/03/02 میلادی
رئیس‌جمهور:

حمایت از فلسطین مبتنی بر قانون است

حمایت از فلسطین مبتنی بر قانون است

رئیس‌جمهور گفت: حمایت ما از غزه و فلسطین مبتنی بر قانون اساسی است، آنجا که حمایت از مظلوم به‌عنوان وظیفه اصلی در قانون اساسی تعیین‌شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهور صبح امروز در دومین همایش مسئولیت اجرای قانون اساسی، اظهارداشت: قانون اساسی، اساس قوانین و مقررات و ارتباطات بین بخش‌های مختلف و اساس نظام اسلامی را به ما آموخته است.

وی افزود: قانون اساسی ما مترقی‌ترین قانون اساسی دنیا است. من سال گذشته هم این را گفتم که یکی از دوستان نزدیک نلسون ماندلا که مأمور نوشتن قانون اساسی آفریقای جنوبی بود می‌گفت در مطالعه قوانین اساسی دنیا، قانون اساسی ایران به نظرم جزو مترقی‌ترین قوانین است، چراکه بین دموکراسی و آرمان جمع شده است.

رئیس‌جمهور گفت: از افتخارات جمهوری اسلامی آن است که تمام نهادها و ساختارهای آن مبتنی بر رأی مردم است و مردم نه به‌عنوان امری تشریفاتی بلکه حقیقتاً مردم‌باور هستیم و رأی مردم بسیار اهمیت دارد.

رئیسی تأکید کرد: ممکن است در موضوع بسط ید فقها اختلاف‌نظری داشته باشند اما از زمان شیخ طوسی به بعد، مسئله ولایت‌فقیه را مطرح کردند اما آن‌چنان‌که امام بحث کردند دیگران در این میزان بحث نکردند و می‌توان گفت صاحب نظریه و دکترین ولایت‌فقیه امام بزرگوار ما هستند.

وی عنوان کرد: همه نیازهای انسان معاصر که برای او فرض است، در قانون اساسی دیده شد و همه ارتباطات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و روابط داخلی و خارجی و نهادها و ساختارهای ضروری برای پیشرفت کشور در این قانون گنجانده‌شده است.

آیت‌الله رئیسی با تأکید بر اینکه اجرای قانون اساسی به‌صورت امر جامع باید دیده شود، گفت: قانون اساسی به ما تکلیف کرده به آرای عمومی مراجعه کنیم،‌ اجرای قانون اساسی به‌صورت امر جامع باید دیده شود، و اگر آن را به‌صورت گزینش عمل کنیم زیبنده نیست، قانون اساسی یعنی همه اصول مورد تأکید مجریان باشد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ضرورت دارد همه دانشجویان رشته حقوق و اقتصاد با قانون اساسی آشنا باشد و واحدهایی برای آشنایی همه رشته‌ها باید طراحی شود. آموزش قانون اساسی نباید به رشته حقوق خلاصه شود.

وی افزود: حمایت ما از غزه و فلسطین مبتنی بر قانون اساسی است ، آنجا که حمایت از مظلوم به‌عنوان وظیفه اصلی تعیین‌شده است. لذا از اول انقلاب حمایت از فلسطین به‌عنوان مسئله اول انقلاب بود.

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: این جزو اصول و مبانی ما است نمی‌توانیم دست از این اصول برداریم، تمایلات برخی در منطقه این اصل قانون اساسی را از بین نمی‌برد. این روزها پرده‌ها کنار رفته و برای جهانیان حقیقت روشن‌شده است.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: ۶ هزار کودک در غزه به شهادت رسیدند تردید نداشته باشید دست انتقام الهی به حکومت جعلی صهیونیستی خاتمه خواهد داد.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه باید به مردم میدان داد، گفت: جلوه دولت مردمی در اقتصاد آن است که به مردم و فعالان اقتصادی باید در زمینه‌های مختلف میدان داد. زمینه کارآفرینی در کشور برای بخش خصوصی آماده است، دولت 3 شأن هدایت، حمایت و نظارت را دارد.

رئیسی با تأکید بر اینکه باید نظارت دولت را افزایش داد، یادآورشد: باید بر کاهش تصدی‌گری دولت و افزایش نظارت دولت تلاش کرد اما یک اشتباهی مدت‌ها قبل اتفاق افتاد که برخی تصور کردند اصل ۴۴ یعنی واگذاری به بخش خصوصی، اما بعدازآن چه؟ از مهم‌ترین کارهای دولت توانمندسازی بخش خصوصی و حمایت از اوست؛ لذا واگذاری پایان کار نیست بلکه آغاز کار است؛ با این تفاوت که آن روز دولت در کسوت تصدی‌گری بود و امروز در کسوت حمایت و نظارت است.

رئیس‌جمهور با تصریح بر اصل ۴۹ که به استرداد اموال نامشروع اشاره می‌کند، گفت: برخی می‌گویند این اصل مربوط به قبل از انقلاب است، که درست می‌گویند و با تلاش دادستانی‌ها آن‌ها که اموال نامشروع کسب کرده بودند، اموالشان مسترد شد اما این اصل اطلاق دارد و صرفاً به قبل انقلاب برنمی‌گردد؛ هرکس اموال نامشروع کسب کند؛ باید اموال وی مسترد شود و به بیت‌المال برگردد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: دانشگاه و حوزه اتاق فکرهای دولت هستند، مسائل مختلف را  اندیشه و بررسی کنید، پایان‌نامه‌ها نباید برای این انجام شود در کتابخانه خاک بخورد و باید برای اجرا تعریف شود.  باید دانایی‌ها کنار توانایی‌ها قرار بگیرد.

وی افزود: ما اعلام کردیم در کشور باید مسکن ساخت. قانون اساسی ما را مکلف به ساخت یک‌میلیون مسکن در سال کرده چون کشور به این عدد نیاز داریم، اگر سال‌ها ساخته نشده بود ما به همین مقدار عقب‌ماندگی داریم. ما هم اعلام کردیم می‌سازیم، حالا عده‌ای می‌گویند نمی‌شود، خب باید تلاش کرد تا انجام شود.

انتهای خبر/

منبع: فارس

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از