حالت تاریک
  • یکشنبه, 1402/12/06 شمسی | 2024/02/25 میلادی
رئیس اندیشگاه بیانیه گام دوم انقلاب مطرح کرد:

راه پیگیری سیاست خارجی‌ با موضع انقلابی

راه پیگیری سیاست خارجی‌ با موضع انقلابی

رئیس اندیشگاه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در نشست نظریه نظام انقلابی و روابط خارجی ایران در گام دوم انقلاب اسلامی گفت: اگر بخواهیم سیاست خارجی‌مان با موضع انقلابی دنبال شود، چیزی جز تعهد نسبت به قانون اساسی نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی ذوعلم رئیس اندیشگاه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در نشست نظریه نظام انقلابی و روابط خارجی ایران در گام دوم انقلاب اسلامی که در دانشکده روابط خارجی وزارت امور خارجه و امور بین‌الملل برگزار شد، اظهارداشت: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که حدود پنج سال قبل صادر شد یک متن فکری است که اندیشه رهبر انقلاب را درباره انقلاب، درباره وضع کنونی و درباره آینده ترسیم کرده است که اگرچه یک مخاطب عامی نیز دارد و در حقیقت یک خطاب، گفتگو و ارتباط فکری بین امام و امت است، اما مخاطب اصلی آن را جوانان قرار داده است.

وی افزود: علی‌القاعده نوع مواجهه ما با بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی باید یک نوع مواجهه فکری و اندیشه‌ای باشد؛ مواجهه‌های کلیشه‌ای، سوری و از این قبیل نه‌تنها نفعی ندارد بلکه حتماً مضر نیز خواهد بود. یکی از توصیه‌هایی هشت‌گانه‌ای که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم مطرح کرده‌اند توصیه به امید و حفظ امید است که امید هم بر بحث اعتماد و هم بحث تعهد ارتباط دارد.

رئیس اندیشگاه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با اشاره به توصیه‌ دیگر رهبر انقلاب در عرصه‌های عزت ملی، روابط خارجی و مرزبندی با دشمن، تأکید کرد: رهبر انقلاب صریحاً در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی این موضوع را مطرح کرده‌اند و نکاتی را مطرح کرده‌اند که بعضی از این نکات قبلاً مطرح‌شده و تأکیدی است، همچنین چند نکته نیز وجود دارد که ممکن است قابل‌تأمل جدی باشد.

حجت‌الاسلام ذوعلم تصریح کرد: آن سؤالی که به نظر بنده در این محافل علمی و دانشگاهی باید مطرح باشد این است که چه دلالت‌های عملی و عینی در این بیانیه گام دوم وجود دارد که آن دلالت‌ها می‌توانند مسیر کشور و نظام را در آینده بهبود بخشد، ارتقا دهد و اثربخشی و کارآمدی و تحقق اهداف را تسریع و تصحیح کند؟

وی بابیان اینکه در اینجا یک نکته‌ای است که مقام معظم رهبری سه مسئله را در کنار هم قراردادند، عنوان کرد: یکی از آن‌ها عزت ملی است؛ در روابط خارجی همیشه این بستر وجود دارد که ما دچار نوعی دادوستد و محافظه‌کاری بشویم که تعاملات ما به سمت یک نوع معاملات سوق پیدا کند. درگذشته تاریخ کشور ما این بوده است؛ یعنی معمولاً به دو شکل این روابط نتیجه می‌داد؛ یک نوع آن به‌عنوان‌مثال گفتگوهایی که مرحوم امیرکبیر بر سر مرزهای ایران داشته بود که بر سر مواضع خودش ایستاد و عزت ملی را حفظ کرد.

رئیس اندیشگاه بیانیه گام دوم انقلاب در ادامه گفت: یک نوع هم مذاکرات بین ایران و روس‌ها بود که مذاکره‌کنندگان با آن نگاهی که در خود رأس هرم قدرت یعنی شاه قاجار وجود داشت بذل و بخشش کردند که این لغزشگاه همیشه وجود دارد؛ بنابراین این لغزشگاه به دلیل اینکه همیشه وجود دارد، پس عزت ملی یک بحث قرار دارد که روابط خارجی به معنای اینکه اصل ما با دیگران رابطه است ما رابطه خارج را به‌هیچ‌وجه یک امر مذموم تلقی نمی‌کنیم. این ارتباطات اجتناب‌ناپذیر است و حتماً باید توسعه داده شود و هوشمندانه آن را دنبال کرد، درعین‌حال مرزبندی با دشمن را رعایت کرد.

وی خاطرنشان کرد: این سه مطلب را مقام معظم رهبری در بیانیه و انقلاب اسلامی در کنار هم قرار داده‌اند که خود این قابل‌تأمل است و اینکه در فرهنگ حاکم، رابطه خارجی ما، فرایندها و در اصول و قواعد چه باید کرد که این اتفاق بیفتد.

حجت‌الاسلام ذوعلم افزود: سؤال دوم اینکه اگر مقام معظم رهبری در این مرزبندی که بیان می‌کنند عدم عقب‌نشینی و نهراسیدن از تهدیدها را تأکید دارند و اینکه باید همواره حکیمانه و مصلحت جویانه و البته از موضع انقلابی مشکلات قابل‌حل را با کشور اروپایی را حل کرد، آیا این تلقی رهبر انقلاب در رده‌های مختلف تصمیم گیران، برنامه ریزان، مجریان و کنشگران عرصه‌های روابط خارجی وجود دارد یا خیر؟ این‌یک سؤال به نظر بنده سؤال مهمی است و اگر این موضوع در افراد ضعیف است چگونه باید آن را تقویت کرد.

رئیس اندیشگاه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تأکید کرد: در یکجایی از مباحث مقام معظم رهبری دیده می‌شود که بحث انقلابی بودن را در مقابل محافظه‌کار بودن قرار می‌دهند. این انقلابی بودن به معنی این است که اگر ما در چهارچوب قانون اساسی عمل کنیم، آن انقلابی بودن هم تأمین‌شده است.

وی ادامه داد: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی عبور از نظام جمهوری اسلامی و عبور از قانون اساسی نیست، بلکه تأکید بر مضامین قانون اساسی در ابعاد مختلفش وجود دارد که در هشت ارزشی که مقام معظم رهبری در بیانیه مطرح می‌کنند، تمام کلیدواژه‌هایش در قانون اساسی ما آمده است.

حجت‌الاسلام ذوعلم با ذکر مثال با اشاره به قانون اساسی از اصل ۱۵۲ و ۱۵۴ این قانون نام برد و ادامه داد: اجمالاً تلقی بنده این است که اگر این مفاد قانون اساسی نازل به ارتباطات خارجی ما واقعاً دیده شود، یک نوع مواجهه انقلابی شکل‌گرفته است.

رئیس اندیشگاه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تصریح کرد: این به معنای این است که اگر بخواهیم سیاست خارجی‌مان با موضع انقلابی دنبال شود، چیزی جز تعهد نسبت به قانون اساسی نیست.

وی افزود: بنابراین اینجا وقتی نظریه نظام انقلابی مطرح می‌شود اساساً اقتضائات و التزامات نظام چیزی نیست جز انقلابی بودن و انقلابی بودن چیزی نیست جز اقتضائات الزامات نظام جمهوری اسلامی به این معنا که نظام جمهوری اسلامی در درون و در ذات خود یک نظام انقلابی است.

حجت‌الاسلام ذوعلم در پایان گفت: اگر ما در عمل، در سیاست‌های اجرایی‌مان، در مواجهه‌مان یا در فرایندهایمان و در تصمیماتمان نتوانستیم این مواضع انقلابی را به‌درستی تأمین و رعایت کنیم، به این معنا است که از قانون اساسی فاصله گرفته‌ایم؛ بنابراین تناقض و تعارضی بین انقلابی بودن و رعایت التزامات و اقتضائات نظام جمهوری اسلامی اساساً در این عرصه وجود ندارد.

انتهای خبر/

منبع: فارس

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از